Centrum Stomatologii Estetycznej Aquarius

Ortodoncja

Najczęściej zadawane pytania

Jak długo trwa zakładanie aparatu stałego?

Jeśli pacjent odbył już wizytę konsultacyjną i ma ustalone z lekarzem szczegóły leczenia, to założenie jednego łuku aparatu trwa 1 godzinę, dwa łuki aparatu 1,5 - 2 godziny.

 

Czy zakładanie aparatu stałego jest bolesne?

Nie, jest to zabieg całkowicie przyjazny. Jedyny dyskomfort to czas, jaki pacjent spędza na fotelu nie mogąc zamknąć ust.

 

Jak długo nosi się aparat stały?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, każdy pacjent reaguje na leczenie w inny sposób, każdą wadę leczy się inaczej, każda pominięta wizyta kontrolna wydłuża leczenie. Średnio leczenie

trwa 2-3 lata.

 

Czy po założeniu aparatu występują dolegliwości bólowe?

W pierwszych dniach po założeniu aparatu stałego może występować dyskomfort. Pod wpływem siły generowanej przez aparat włókna ozębnej, na których zawieszony jest ząb w zębodole, napinają się, ząb ulega delikatnemu rozchwianiu i pod wpływem nacisku, głównie przy spożywaniu posiłków mogą pojawić się dolegliwości. Dobrze jest w tym początkowym okresie spożywać pokarmy miękkie lub półpłynne. Dopuszczalne jest również zażycie leku przeciwbólowego w razie potrzeby.

 

Czy istnieją ograniczenia wiekowe dla zakładania aparatu?

Nie, w przypadku istniejącej wady zgryzu aparat koryguje ją u pacjentów w każdym wieku. Zarówno w wieku młodzieńczym, jak i dojrzałym korekta wady jest wskazana. Jej wyleczenie przeciwdziała starciu zębów, dysfunkcji w stawie skroniowo- żuchwowym, zapewnia ochronę przyzębia i poprawia estetykę.

 

Czy mając założony aparat stały, można leczyć zęby?

Tak. Leczenie ubytków na powierzchniach stycznych zębów może wymagać zdjęcia łuku na czas trwania wizyty. Następnie łuk jest założony ponownie.

 

Czy można założyć najpierw jeden łuk aparatu, a potem drugi?

W sytuacji, kiedy wada jest dwuszczękowa i wymaga dwóch łuków, ich założenie można rozdzielić

w czasie. Oczywiście należy liczyć się z tym, że może to nieznacznie wydłużyć czas leczenia. Istnieją sytuacje, kiedy wada w obrębie jednego łuku jest znacznie poważniejsza niż w drugim, wtedy leczeniem

z wyboru jest założenie aparatu w dwóch etapach.

 

Czy noszenie aparatu stałego powoduje szybszy rozwój próchnicy?

Jeśli pacjent utrzymuje prawidłową higienę to ryzyko próchnicy jest porównywalne do tego istniejącegou osób nie noszących aparatu. W przypadku złej higieny ryzyko jest duże, gdyż elementy składowe aparatu stanowią retencję dla resztek pokarmowych, co powoduje wzrost bakterii, zakwaszenie środowiska, demineralizację twardych tkanek zęba i próchnicę.

 

Czy w przypadku dużych stłoczeń konieczne jest usuwanie zębów?

Tendencja w nowoczesnej ortodoncji jest taka, że ilość wskazań do usuwania zębów przed założeniem aparatu ortodontycznego maleje. Jednym z mechanizmów działania nowoczesnego aparatu jest rozbudowa kości, a co się z tym wiąże rozbudowa wyrostka kostnego i dzięki temu dla zębów dawniej usuwanych obecnie pojawia się miejsce w łuku zębowym.

Oczywiście istnieją sytuacje jednoznaczne, w których jedynym rozwiązaniem jest usunięcie zębów – mało podłoża kostnego oraz duże zęby to po dokładnym zanalizowaniu modeli i zdjęcia cefalometrycznego wskazania do ekstrakcji.

 

Jakie zabiegi powinno się wykonać po zdjęciu aparatu stałego?

Usunięcie kamienia nazębnego, piaskowanie osadów, przegląd zębów, można wykonać wybielanie.