Centrum Stomatologii Estetycznej Aquarius

Ortodoncja

Różnica między aparatem ligaturowym i samoligaturującym

Różnica pomiędzy aparatami ligaturowymi i samoligaturującymi polega na tym, jakie tworzą je elementy, oraz jakie są mechanizmy ich działania.

 

APARAT LIGATUROWY składa się z zamków przyklejonych do powierzchni przedsionkowej zębów oraz łuku, który jest przymocowany do zamków kolorowymi lub bezbarwnymi ligaturami gumowymi, potocznie nazywanymi gumkami. Aparat ten cechuje dość duża siła działania w okresie tuż po założeniu ligatur, która wraz z utratą przez gumę elastyczności słabnie do tego stopnia, że ligatury gumowe muszą być wymieniane co miesiąc.

 

APARAT SAMOLIGATURUJĄCY, podobnie jak ligaturowy, składa się z zamków i łuku, lecz zamki są w taki sposób zaprojektowane, że zawierają same w sobie element trzymający łuk -  jest to zasuwa, klapka, obrotowe kółeczko lub zatrzaski. Nie występuje tu element pochodzenia zewnętrznego w postaci ligatury gumowej. Aparaty te dzięki swojemu mechanizmowi samoligaturującemu są praktycznie pozbawione tarcia, przez co generują małe siły, działają delikatnie i zapewniają dobre ukrwienie kości.

 

Każdy z opisanych aparatów posiada wady i zalety, dlatego doradzany i dobierany jest indywidualnie dla pacjenta, w zależności od rodzaju istniejącej wady zębowej lub zgryzu,  oczekiwań oraz  dysponowania czasem i środkami finansowymi pacjenta.